Dnes je 24.6. – svátek slaví Jan

V hlavní roli sklízecí mlátička Palesse GS16, novinka pro český trh

Zveřejněno: 11. 4. 2018

Odštěpný závod běloruského výrobce zemědělských strojů Gomselmaš, sídlící ve Smidarech na Královéhradecku, představil v rámci dnů otevřených dveří sklízecí mlátičku Palesse GS16. Kromě ní byla k vidění celá řada jiné zemědělské mechanizace. Není divu, Gomselmaš patří mezi největší výrobce zemědělské techniky na světě a své stroje prodává ve 27 zemích světa.

Sklízecí mlátička Palesse GS16

V portfoliu výrobce nalezneme především sklizňovou techniku – sklízecí mlátičky, samojízdné a tažené řezačky, sklízeče brambor, a to vše z vlastního vývoje a výroby.

Tradiční den otevřených dveří

Každoročně se začátkem roku koná den otevřených dveří prostorů odštěpného výrobního závodu Gomselmaš ve Smidarech, kde zaměstnanci přivítají stávající zákazníky a zájemce o zemědělskou techniku. Plocha zahrnuje prodejní, prezentační, servisní prostory a sklad náhradních dílů. Při příležitosti dnu otevřených dveří na návštěvníky čekala výstava početné prodávané techniky. Návštěvníky přivítali ředitel pobočky, běloruský velvyslanec a manažer prodeje.

Sklízecí mlátičky Palesse GS812 a GS12 A1

Tato dvojice sklízecích mlátiček si své místo u zákazníků již našla a je velice oblíbená. Model GS812 najde uplatnění u zemědělců s výměrou kolem 250 ha obilovin. Vytřásadlová sklízecí mlátička disponuje mláticím ústrojím s bubnem o průměru 800 mm. Čištění se provádí třístupňovým systémem s plochou sít 4 m2. Osazena je motorem Mercedes-Benz o výkonu 244 k. Standardně je model dodáván s žacím ústrojím o záběru pět metrů. Za to výkonnější model GS12 A1 se standardně dodává s žací lištou se záběrem sedm metrů. Výkonnější verze o výkonu motoru 330 koní má zvětšené průměry zrychlovacího (600 mm) a mláticího bubnu (800 mm). Sklízecí mlátička je navíc přizpůsobena ke sklizni v nepříznivých podmínkách, jako je sklizeň obilí s vyšší vlhkostí. U sklízecí mlátičky je totiž urychlovací buben opatřen primárním košem. Mlácení a separace pak začíná již ve fázi zrychlování toku a zuby urychlovacího bubnu rovnoměrně rozdělují sklízenou hmotu.

Sklízecí řezačka FS8060

K vidění na akci byla též samojízdná sklízecí řezačka FS8060 osazena pohonní jednotkou Liebherr o výkonu 680 k. Řezačka je vybavena šesti válci podávacího ústrojí, které tvoří tři stupně výkonného předběžného lisování listové a stébelnaté hmoty. Podávací ústrojí má šířku 700 mm, šířka rozmělňovacího bubnu činí 780 mm a jeho průměr je 630 mm. Buben disponuje 40 noži, možností je snížení počtu na 20. Nože jsou umístěny do čtyř řad, ostření se provádí automaticky. V kabině nalezneme palubní počítač, který se postará o kontrolu všech důležitých součástí řezačky. Slouží též jako výstup informací pro řidiče.

Po světové premiéře do České republiky

Patřičnou pozornost budila novinka, nedávno, na veletrhu Agritechnica 2017 v Hannoveru, představená nová verze sklízecí mlátičky Palesse GS16, která letos prodělá na českém trhu homologaci. Tato axiální sklízecí mlátička je aktuálně nejvýkonnějším modelem z produkce Gomselmaš.

Ve sklízecí mlátičce tepe motor Liebherr o výkonu 400 kW/544 k. Palesse GS16 se může pochlubit pokročilou elektronikou. Kromě poskytování informací obsluze se palubní počítač s informačním a řídicím systémem System Control postará o nejrůznější registrace, statistiky a řídicí funkce mlátičky. Počítač je naprogramován, aby nastavil mlátičku v závislosti na sklízené plodině a výnosu. V kabině standardně nalezneme komfortní vyhřívání, klimatizaci či ledničku. Model je určen hlavně pro velké zemědělské podniky, které pěstují mnoho obilných plodin s vysokým výnosem. Na českém trhu bude nabízen s adaptérem Super Cut s elektrohydraulickým kopírováním terénu Auto Contour, o pracovním záběru devět metrů.

Dvoububnový mláticí systém s urychlovacím bubnem a rotorovou separací slámy zajišťuje pečlivé mlácení a vysokou produktivitu. Tato kombinace je vhodná pro podniky, kde se sklízí velké objemy obilovin, kukuřice na zrno a slunečnice – proto je též ve výbavě zpomalovací reduktor. Šířka mláticího ústrojí činí 1700 mm a průměr mláticího bubnu 600 mm. Zásobník zrna pojme 9 m3 a palivová nádrž 800 litrů. Mazání je prováděno centrálně a automaticky.

Stejně tak jako na ostatní stroje bude i na mlátičku GS16 poskytována záruka tři roky bez omezení počtu odpracovaných motohodin.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Milan Jedlička

Tématické tagy

Tématické obory

Nové

Úbytek účinných látek znamená úbytek přípravků

Zveřejněno 23.9. Na mysli mám samozřejmě úbytek přípravků na ochranu rostlin (dále POR). Je s podivem, že se tak děje pouze v zemědělské oblasti. Nic podobného se neděje například v průmyslu farmaceutickém, ani kosmetickém. Přitom chemie v našich životech je… jít na článek

Je recyklování vyčištěných splaškových vod v závlahách potřebné a žádoucí?

Zveřejněno 19.9. V dnešní době se hodně řeší otázka recyklace odpadních vod. Jde o to zamezit poškozování vodních ekosystémů a zatěžování životního prostředí nežádoucími cizorodými látkami označovanými jako „prioritní polutanty“. Článek přináší přehled současného… jít na článek

Zajímavé exponáty z brněnských veletrhů

Zveřejněno 21.8. Největší veletrh ve střední Evropě vždy přinese pohled na nespočet techniky různých výrobců a značek. Pár zajímavých exponátů si přiblížíme v tomto článku, dalším se podrobněji budeme věnovat v samostatných reportážích v tomto vydání a v… jít na článek