Dnes je 1.10. – svátek slaví Igor

Díky strojům McHale mají zemědělci kvalitnější senáž a menší ztráty

Zveřejněno: 24. 8. 2014

McHale Fusion 3 Plus je stroj, který přináší patentovanou technologii „fólie na fólii“. Dokáže tak zabalit kulatý balík do fólie místo do provázku či sítě. První zkušenosti s touto novinkou již otestoval i Pavel Palán, zemědělec z Vysočiny, který hospodaří od roku 2003 na 150 ha. Položili jsme mu proto několik otázek, aby se s vámi o své zkušenosti podělil.

Integrovaný lis s baličkou McHale Fusion 3

Kdy jste poprvé poznal stroje McHale?

Bylo to poprvé před třemi lety, kdy jsem dělal služby s lisem V660. Musím říct, že to byla kombinace kvality, spolehlivosti a produktivity. Svinovací lis s variabilní komorou pracoval na 100 %. Úžasné byly také nízké provozní náklady.

Už jste také stihli otestovat zbrusu nový Fusion 3 Plus?

Ano. Viděl jsme ho poprvé na TECHAGRU a v porovnání s ostatními stroji konkurence mě už tam zaujala masivní konstrukce a kvalitní provedení. Proto jsem ho chtěl hned otestovat v praxi. Dělal jsem s ním týden seno a senáž, obojí asi 100 balíků. Spokojenost je maximální. Člověk si všechno udělá sám. Jeden den poseču a druhý den posbírám.

Co hodnotíte jako největší přednosti nového Fusion 3 Plus?

Asi to, že udělá všechno najednou. Balili jsme i seno do fólie místo do sítě (ta se také dá použít) a je to opravdu rychlé, a navíc díky šířce fólie se překryjí i boky balíků. A přesně jak výrobce uvádí, fólie se předpíná asi o 20 % a balík je pak víc utažený. Méně vzduchu = kvalitnější krmení. Celý stroj je vyrobený velmi precizně a má jednoduchou údržbu. Stručně řečeno: Ráno to trochu obejdete a můžete jet!

Musíme na Vás prozradit, že se stroji McHale nejste v akci žádný troškař. Kolik balíků je Váš osobní rekord?

Je to tak, že v loňském roce jsem s lisem V660 s variabilní komorou během dvou dnů udělal přes 900 balíků. Obecně musím říct, že všechny stroje McHale jsou prověřené tvrdými podmínkami Irska, kde je tráva opravdu hustá.

Děkujeme za rozhovor.

Autor: Ing. Daniel Kubíček
Foto: MANATECH CZ

Tématické obory

Nové

Úbytek účinných látek znamená úbytek přípravků

Zveřejněno 23.9. Na mysli mám samozřejmě úbytek přípravků na ochranu rostlin (dále POR). Je s podivem, že se tak děje pouze v zemědělské oblasti. Nic podobného se neděje například v průmyslu farmaceutickém, ani kosmetickém. Přitom chemie v našich životech je… jít na článek

Je recyklování vyčištěných splaškových vod v závlahách potřebné a žádoucí?

Zveřejněno 19.9. V dnešní době se hodně řeší otázka recyklace odpadních vod. Jde o to zamezit poškozování vodních ekosystémů a zatěžování životního prostředí nežádoucími cizorodými látkami označovanými jako „prioritní polutanty“. Článek přináší přehled současného… jít na článek

Zajímavé exponáty z brněnských veletrhů

Zveřejněno 21.8. Největší veletrh ve střední Evropě vždy přinese pohled na nespočet techniky různých výrobců a značek. Pár zajímavých exponátů si přiblížíme v tomto článku, dalším se podrobněji budeme věnovat v samostatných reportážích v tomto vydání a v… jít na článek