Dnes je 4.6. – svátek slaví Dalibor

Traktoriáda Zátor

Zveřejněno: 23. 11. 2016

V obci Zátor se 24. září 2016 konal již 3. ročník traktoriády. Své síly a síly svých strojů porovnali traktoristé v několika disciplínách – v orbě, sprintu, šnečí jízdě a crossu, došlo na přetahování mezi lidmi a stroji a byl také vyhlášen nejlepší traktor a nejlepší traktůrek. Přinášíme krátké ohlédnutí se za akcí.

Už je to téměř týden, co proběhl 3. ročník traktoriády v obci Zátor v moravskoslezském kraji a je tedy čas poohlédnout se za průběhem a výsledky této akce.

V sobotu dne 24. 9. 2016 se Zátorem opět ozýval hřmot motorů zahradních malotraktorů, traktorů domácích kutilů i sériové výroby.

Tyto stroje se sjely většinou z blízkého okolí, ale dorazil i traktůrek z Prahy a předváděcí čtyřkolka John Deere Gator z Pardubic. Tohoto ročníku se zúčastnilo a spanilou jízdu obcí absolvovalo 37 strojů.

Soutěže traktorů

Do soutěže v orbě se přihlásili dva oráči a stejně jako předchozí rok si trofej z této disciplíny odvezl pan Ladislav Zelinka se svým traktorem Zetor 25K. Dalšími disciplínami pro traktory sériové výroby byly: sprint na 50 m, šnečí jízda a cross. Ve všech těchto disciplínách zůstal neporažen zbrusu nový traktor značky JCB Fastrac 4220 s Danielem Němcem za volantem.

Malotraktory také srovnávaly své schopnosti ve stejných disciplínách. Prvenství ve šnečí jízdě obhájil traktor John Deere 2027R obce Zátor s Rostislavem Matějákem. Ve sprintu na 50 m se rozhodlo o vítězi až v třetím rozjezdu a nakonec z klání vyšel vítězně pan Roman Lindovský s traktorem domácí výroby, když porazil Jana Šmiguru s „VAZTRAKEM”. V crossu nám opět pan Lindovský dokázal, že jeho stroj patří mezi nejrychlejší malotraktory 3. ročníku traktoriády.

Mezi disciplínami předvedla firma OPaLL-AGRI, jedna ze sponzorů akce, diskový podmítač.

Traktory versus lidé

Pořadatelé opět zapojili do soutěže oblíbenou aktivitu: porovnávání lidské síly se silou strojů. Došlo k přetahování mezi sto muži a traktory různých značek a roků výroby, ale hlavním cílem pořadatelů bylo do této atrakce zapojit ženy. Sto žen dostalo za úkol udržet na laně Zetor 7245 po dobu 10 vteřin. A je to neuvěřitelné – ženám se to podařilo!

NEJ traktor a malotraktor

Jako každý rok i letos došlo k předání cen za NEJ traktor a malotraktor traktoriády. Cenu za NEJ malotraktor si odvezl již několikrát zmíněný pan Lindovský. Pohár za NEJ traktor 3. ročníku traktoriády si právem odvezl pan Josef Foks s Petrem Skálou, kteří společnými silami zrenevovali Zetor Super 50. Jménem organizátorů bych rád poděkoval všem sponzorům a návštěvníkům této akce za podporu. Snad se uvidíme i příští rok.

Autor: Lukáš Kuchta
Foto: Archiv autora

Tématické obory

Nové

Úbytek účinných látek znamená úbytek přípravků

Zveřejněno 23.9. Na mysli mám samozřejmě úbytek přípravků na ochranu rostlin (dále POR). Je s podivem, že se tak děje pouze v zemědělské oblasti. Nic podobného se neděje například v průmyslu farmaceutickém, ani kosmetickém. Přitom chemie v našich životech je… jít na článek

Je recyklování vyčištěných splaškových vod v závlahách potřebné a žádoucí?

Zveřejněno 19.9. V dnešní době se hodně řeší otázka recyklace odpadních vod. Jde o to zamezit poškozování vodních ekosystémů a zatěžování životního prostředí nežádoucími cizorodými látkami označovanými jako „prioritní polutanty“. Článek přináší přehled současného… jít na článek

Zajímavé exponáty z brněnských veletrhů

Zveřejněno 21.8. Největší veletrh ve střední Evropě vždy přinese pohled na nespočet techniky různých výrobců a značek. Pár zajímavých exponátů si přiblížíme v tomto článku, dalším se podrobněji budeme věnovat v samostatných reportážích v tomto vydání a v… jít na článek