Dnes je 4.6. – svátek slaví Dalibor

Představujeme AGROjournal 1/2017

Zveřejněno: 27. 3. 2017

Blíží se konec března a s ním i vydání prvního letošního čísla časopisu AGROjournal, do kterého se nám opět podařilo vměstnat mnoho zajímavých informací.

Pojďme se podívat na ukázku z toho, co v časopise najdeme:

Moderní technologie a precizní zemědělství

Na úvod zmíním příspěvek na téma Současného stavu precizního zemědělství a moderní technologie v rostlinné výrobě, který připravili Richard J. Godwin z Harper Adams University v Anglii a František Kumhála z ČZU v Praze. Autoři zde poukazují například na to, že precizní zemědělství je typicky mezioborovou disciplínou, která v sobě musí efektivně skloubit množství nejmodernějších poznatků z technických, biologických a ekonomických věd. To se zatím ne zcela daří, a proto se v praxi běžně používají pouze některé prvky tohoto původně komplexního systému (např. navigace strojů, výnosové mapy, hnojení podle zásobenosti živin). Velkému zájmu ze strany výrobců zemědělské techniky, ale také samotných zemědělců, se těší autonomní traktory, o kterých článek pojednává více.

Nové teleskopické manipulátory Cat® řady D

Současná výrobní řada teleskopických manipulátorů s označením D se tento rok rozšířila o tři nové modely − Cat® TH357D, TH408D a TH3510D. Nové modely, které se mezi sebou mohou lišit nabízenými motory a výkony, poskytují majiteli mimořádné pohodlí, jednoduché ovládání, výkonnou hydrauliku s možností nastavení a všestranné využití. O tom, co tyto špičkové stroje nabízí, pohovořil Jan Rybář z firmy Zeppelin CZ s.r.o.

Nová generace nosičů Terra Variant 585

U strojů zůstaneme a budeme se věnovat i novému modelu Terra Variant 585, který na veletrhu EuroTrier 2016 v Hannoveru představila firma HOLMER Maschinenbau GmbH. Osvědčené části stroje Terra Variant byly samozřejmě použity i u nové generace, navíc byl zvýšen výkon. Stroj je šetrnější k půdě a inovací prošla i nejoblíbenější nástavba Zunhammer pro aplikaci kejdy.

Koně, krávy, lamy, pštrosi

Znáte český kloubový nakladač DAPPER? Pokud ne, určitě si přečtěte příspěvek Erika Merendy Koně, krávy, lamy, pštrosi demonstrující využití tohoto 1,5 t těžkého nakladače na pštrosí farmě. Díky své konstrukci, spočívající ve středovém zalomení stroje se dokáže hbitě pohybovat v opravdu malém prostoru, což je jeho velkou předností oproti kolovým smykovým nakladačům.

Párty k 25 letům společnosti GARNEA a.s.

Letos uplynulo přesně 25 let od doby, co byla založena společnost GARNEA a.s. V rámci tohoto jubilejního výročí byla pro zákazníky, obchodní partnery, ale i zaměstnance uspořádána velkolepá párty v Neplachově. Rekapitulovala se historie, představovala budoucnost, ale, jako na správné party, se hlavně slavilo. Naše redakce u oslav nechyběla, a tak můžeme čtenářům nabídnout exkluzivní reportáž.

A mnoho dalšího ...

Objednat zaslání ukázkového výtisku zdarma je možné na muj.agrojournal.cz.

Autor: Jiří Hejhálek
Foto: archiv redakce

Nové

Úbytek účinných látek znamená úbytek přípravků

Zveřejněno 23.9. Na mysli mám samozřejmě úbytek přípravků na ochranu rostlin (dále POR). Je s podivem, že se tak děje pouze v zemědělské oblasti. Nic podobného se neděje například v průmyslu farmaceutickém, ani kosmetickém. Přitom chemie v našich životech je… jít na článek

Je recyklování vyčištěných splaškových vod v závlahách potřebné a žádoucí?

Zveřejněno 19.9. V dnešní době se hodně řeší otázka recyklace odpadních vod. Jde o to zamezit poškozování vodních ekosystémů a zatěžování životního prostředí nežádoucími cizorodými látkami označovanými jako „prioritní polutanty“. Článek přináší přehled současného… jít na článek

Zajímavé exponáty z brněnských veletrhů

Zveřejněno 21.8. Největší veletrh ve střední Evropě vždy přinese pohled na nespočet techniky různých výrobců a značek. Pár zajímavých exponátů si přiblížíme v tomto článku, dalším se podrobněji budeme věnovat v samostatných reportážích v tomto vydání a v… jít na článek