Dnes je 25.4. – svátek slaví Marek

Oráči míří na mistrovství světa do Francie

Zveřejněno: 1. 8. 2014

Letos již 61. mistrovství světa v orbě se uskuteční v termínu 5. až 6. září v jihozápadní části Francie, departementu Gironde ve francouzském městě Saint-Jean-d’Illac, které se nachází několik kilometrů od Bordeaux. A ani na tomto mistrovství nebudou chybět naši reprezentanti.

Mistrovství světa v orbě se uskuteční ve Francii

V letošním roce se na světové mistrovství probojovali Václav Milík, který bude naši republiku reprezentovat v kategorii klasických pluhů s traktorem Zetor a pluhem Kverneland, a Michal Ondra, reprezentující v kategorii otočných pluhů s traktorem Kubota a pluhem Kverneland. Jako kouč oráčů do Francie s oběma reprezentanty vyráží Ing. Zdeněk Ondra. Vedoucím reprezentace je pak Ing. Jan Cholenský, CSc., který je také členem vedení mezinárodní organizace World Ploughing Organisation a rovněž rozhodčím pro mistrovství světa.

Tradičně největší šance na úspěch má Václav Milík, který patří do širší světové špičky. Má za sebou několik desítek let trvající závodnickou kariéru. Dvojnásobný titul mistra Československa na ploché dráze totiž v posledních letech doplnil o třináct titulů mistra Československa a České republiky v orbě v kategorii klasických jednostranných dvouradličných pluhů.

Michal Ondra je ročník 1992. Od svého raného věku projevoval zájem o traktory a orbu při zemědělských pracích. V roce 2007 vybojoval na Mistrovství ČR v kategorii oboustranných pluhů 3. místo a díky tomu mohl již ve svých 15 letech okusit, jaké je to jet na Mistrovství Evropy. V loňském roce se pak stal poprvé ve své kariéře Mistrem České republiky v orbě v kategorii dospělých a vybojoval si tak účast na letošním Mistrovství světa ve Francii.

Tradičně největší šance na úspěch má Václav Milík, který patří do širší světové špičky. Velkým úspěchem by bylo umístění v první desítce, což se mu již v minulosti dvakrát podařilo. Naopak Michal Ondra je mladým závodníkem a letos ho čeká na MS premiéra. Dosud jezdil jen Mistrovství Evropy. Do Francie tedy jede především nabírat zkušenosti,” říká vedoucí reprezentace Ing. Jan Cholenský, CSc.

A 41. mistrovství České republiky v orbě následuje

A pokud je pro vás Francie přeci jen daleko a budete chtít vidět ty nejlepší oráče v akci, máte příležitost navštívit 41. mistrovství České republiky v orbě, které se letos uskuteční v sobotu 20. září 2014 na pozemcích Agropodniku Mašovice, a.s. nedaleko Znojma. Kromě vlastní soutěžní orby klasickým dvouradličným pluhem a otočným oboustranným pluhem čeká na návštěvníky bohatý doprovodný program spojený s výstavou zemědělské techniky, orba koňmi, doplňkové atrakce, orba malou mechanizací, orba víceradličnými pluhy, zkušební jízdy na čtyřkolkách a mnoho dalších zajímavostí.

Další informace najdete na webových stránkách www.orba-cr.cz nebo na www.worldploughing.org.

Autor: Jiří Svoboda
Foto: Ondřej Svoboda

Tématické tagy

Nové

Úbytek účinných látek znamená úbytek přípravků

Zveřejněno 23.9. Na mysli mám samozřejmě úbytek přípravků na ochranu rostlin (dále POR). Je s podivem, že se tak děje pouze v zemědělské oblasti. Nic podobného se neděje například v průmyslu farmaceutickém, ani kosmetickém. Přitom chemie v našich životech je… jít na článek

Je recyklování vyčištěných splaškových vod v závlahách potřebné a žádoucí?

Zveřejněno 19.9. V dnešní době se hodně řeší otázka recyklace odpadních vod. Jde o to zamezit poškozování vodních ekosystémů a zatěžování životního prostředí nežádoucími cizorodými látkami označovanými jako „prioritní polutanty“. Článek přináší přehled současného… jít na článek

Zajímavé exponáty z brněnských veletrhů

Zveřejněno 21.8. Největší veletrh ve střední Evropě vždy přinese pohled na nespočet techniky různých výrobců a značek. Pár zajímavých exponátů si přiblížíme v tomto článku, dalším se podrobněji budeme věnovat v samostatných reportážích v tomto vydání a v… jít na článek