Dnes je 4.6. – svátek slaví Dalibor

Mitas ukázal plovoucí pneumatiky

Zveřejněno: 30. 11. 2016

Netradiční experiment prokázal vynikající vlastnosti a potenciál masivních nízkotlakých pneumatik Mitas, které jsou schopny minimalizovat problémy se zhutněnou půdou. Traktor obutý do těchto pneumatik totiž zvládl „létat“ i na vodě a nehrozí tedy, že by při své činnosti mohl utužit půdu.

Firma Mitas, člen skupiny Trelleborg, uspořádala spolu se svými partnery dne 14. září v Nizozemsku (v městě Offingawier) zvláštní experiment. Experiment měl poukázat na jasný potencionál zemědělských pneumatik a problém se zhutněnou půdou. Firma obula traktor Claas Axos 320 do masivních nízkotlakých pneumatik a jezdila, respektive plavala s ním po vodě.

Bez nich by traktor nevyhnutelně klesal ke dnu. Avšak díky principu Archimédova zákona a pečlivým propočtům se traktor dostal úspěšně přes vodu na břeh, a to aniž by si obsluha namočila nohy.

Rozměry pneumatik

A jaký měly pneumatiky rozměr? Na zadní nápravu byly použity pneumatiky o rozměru 1250/50R32 SFT a na přední nápravě 750/55R30 SFT. Flotační pneumatiky Mitas přinesou farmáři výhody v podobě nízkého utužení půdy, půda tak bude moci generovat vyšší výnos. Jsou to zkrátka „plovoucí” pneumatiky na poli. Všechno je to o vztlaku, kombinací objemu a vzduchu v pneumatikách bylo možné jet se čtyřtunovým traktorem po vodě.

Objemy pneumatik

Objem pneumatiky 1250/50R32 SFT je impozantních 2 157 litrů a 750/55R30 SFT má 685 litrů při jmenovitém tlaku 2,4 baru. Pneumatika Mitas 1250/50R32 SFT je určena pro kombajny a další výkonné zemědělské stroje. Mitas 1250/50R32 SFT 188A8/185B má průměr 2,02 metru a může nést náklad do 14 tun (rychlostí 10 km/hod). Hmotnost 571 kilogramů dělá z této pneumatiky Super Flexion Tire (SFT) tu nejtěžší v sortimentu firmy Mitas.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Věra Machková

Tématické tagy

Tématické obory

Nové

Úbytek účinných látek znamená úbytek přípravků

Zveřejněno 23.9. Na mysli mám samozřejmě úbytek přípravků na ochranu rostlin (dále POR). Je s podivem, že se tak děje pouze v zemědělské oblasti. Nic podobného se neděje například v průmyslu farmaceutickém, ani kosmetickém. Přitom chemie v našich životech je… jít na článek

Je recyklování vyčištěných splaškových vod v závlahách potřebné a žádoucí?

Zveřejněno 19.9. V dnešní době se hodně řeší otázka recyklace odpadních vod. Jde o to zamezit poškozování vodních ekosystémů a zatěžování životního prostředí nežádoucími cizorodými látkami označovanými jako „prioritní polutanty“. Článek přináší přehled současného… jít na článek

Zajímavé exponáty z brněnských veletrhů

Zveřejněno 21.8. Největší veletrh ve střední Evropě vždy přinese pohled na nespočet techniky různých výrobců a značek. Pár zajímavých exponátů si přiblížíme v tomto článku, dalším se podrobněji budeme věnovat v samostatných reportážích v tomto vydání a v… jít na článek