Dnes je 1.10. – svátek slaví Igor

FARMADEN v Jihočeském zemědělském muzeu

Zveřejněno: 8. 8. 2017

V Jihočeském zemědělském muzeu se pořád něco děje – ani začátek prázdnin nebyl výjimkou. Hned 1. 7. se konal tradiční Farmaden, který nabídnul bohatý program plný vzdělávání i zábavy.

Farmářský den začal tak, jak je na statku obvyklé – krmením zvířátek. Děti i dospělí návštěvníci mohli nejen navštívit zvířata na minifarmě, ale mohli je sami nakrmit, pohladit si je a dozvědět se o nich mnoho zajímavých informací. Na minifarmu navazovala relax zóna „U týpka” a odpočinková hrací louka, kde se zabavili děti i s rodiči. Z připravených atrakcí stojí za zmínku například chůze na chůdách, jízda šlapacími traktůrky, vodní hrátky na souši anebo hod podkovou na cíl.

Muzeum a jeho letošní novinky si mohli návštěvníci projít samostatně svým vlastním tempem nebo s průvodkyní v předem avizovaný čas. Přímo v expozicích byla po celý den k vidění nejrůznější lidová řemesla, například předení na kolovrátku, tkaní na tkalcovském stavu, košíkářství nebo paličkování. A co jsou ty již zmiňované novinky letošní sezóny?

Žhavé novinky

Největší novinkou je zbrusu nová expozice přípravy půdy a setí. Celá je umístěná na půdě. Do interiéru muzea bylo navezeno 30 tun hlíny a jednotlivé stroje jsou v ní umístěné tak, jak bývaly dřív při práci viděny na polích. Celá expozice je tedy absolutně názorná a představuje stroje v pracovní poloze a často i přímo v „záběru”. Další novinkou je kolářská dílna s ukázkami kolářských výrobků od klasického „žebřiňáku” po lehčí kočár za koně. Dílna je doplněná velkoplošnou projekcí stavby takového „žebřiňáku” i s tradičními nástavbami „bedňáku” a „lejty”. Na dvoře muzea také od loňského roku přibyl funkční žentour, který přes transmisi může pohánět několik zemědělských strojů umístěných v expozici sklizně obilí. Při Farmadni byl žentour slavnostně uveden do provozu a jeho roztáčení bylo velikou atrakcí po celý den.

Agrohopsárium

Na Farmadni samozřejmě nemohlo chybět Agrohopsárium – velká hala plná balíků sena a slámy, kde se děti mohou dokonale vyřádit. Krom toho si mohly postupně sednout na desítku traktorů, které jsou na dvoře muzea stabilně umístěné. Na návštěvníky Farmadne také čekalo bohaté občerstvení a tvůrčí dílna doplněná prodejem výrobků z chráněných dílen Domova svaté Anežky z Týna nad Vltavou nebo dílna předení na kolovrátku pod vedením zkušené lektorky.

Pozvánka

Všechny čtenáře srdečně zvu na prohlídku našeho muzea i návštěvu dalších akcí, které se u nás budou v letošním roce konat. Nejdůležitějšími jsou určitě Dožínky 9. 9. 2017 a Zabijačka v muzeu 28. 10. 2017.

Autor: Mgr. Lenka Houdková
Foto: Mgr. Lenka Houdková

Nové

Úbytek účinných látek znamená úbytek přípravků

Zveřejněno 23.9. Na mysli mám samozřejmě úbytek přípravků na ochranu rostlin (dále POR). Je s podivem, že se tak děje pouze v zemědělské oblasti. Nic podobného se neděje například v průmyslu farmaceutickém, ani kosmetickém. Přitom chemie v našich životech je… jít na článek

Je recyklování vyčištěných splaškových vod v závlahách potřebné a žádoucí?

Zveřejněno 19.9. V dnešní době se hodně řeší otázka recyklace odpadních vod. Jde o to zamezit poškozování vodních ekosystémů a zatěžování životního prostředí nežádoucími cizorodými látkami označovanými jako „prioritní polutanty“. Článek přináší přehled současného… jít na článek

Zajímavé exponáty z brněnských veletrhů

Zveřejněno 21.8. Největší veletrh ve střední Evropě vždy přinese pohled na nespočet techniky různých výrobců a značek. Pár zajímavých exponátů si přiblížíme v tomto článku, dalším se podrobněji budeme věnovat v samostatných reportážích v tomto vydání a v… jít na článek