Dapper a obnova porostu a práce v lese

Zveřejněno: 1. 1.

Nakladač DAPPER, díky své multifunkčnosti, si kromě úklidu ve městech a obcích najde své uplatnění také v lesích při částečných probírkách, menšímu vytěžování nebo obnově porostu.

Dapper a obnova porostu a práce v lese

Úprava lesní cesty po těžbě nebo srovnání lesního překladiště se z důvodu dobré trakce a teleskopického ramene promění v zábavu, od které se Vám nebude chtít odejít. Vyvážecí souprava s kombinací s kácecí hlavicí a snadná manipulovatelnost díky kloubovému provedení nakladače je přímo stvořená pro práci v lesních porostech. Kácecí hlavice gilotinového typu dokáže pokácet strom do průměru 20centimetrů a to za pomocí tlaku v hydraulice. Výhodou je, že hlavice dokáže uštípnout stromek úplně nad zemí, takže nezanechá ani nepohodlný pařez. Pokud se tak nestane, můžeme použít speciální trojzubec na odkrytí kořenového systému a vypáčení pařezu, nebo pohodlně pařez odfrézovat pomocí pařezové frézy. Tyto technika se například vyplatila při likvidacích pařezů v alejích švestek nebo ořechů.

Dalším dobrým nářadím je hydraulický štípač, který je ve vodorovné poloze a dokáže díky teleskopickému ramenu uchopit mnohdy půltunové oddenky stromů v délkách jednoho metru a pohodlně je rozštípat na palivové dřevo. Lisovacím tlakem 20 tun se mu to daří skvěle. Tou největší odměnou jsou nebolavá záda po poštípání hromady dřeva.

Štěpkovače nebo cepové vyžínače jsou dnes běžně dostupné i díky těmto druhům nakladačů, které si je dokážou přemístit i do hůře dostupných míst lesa. Tato zařízení převážně hydraulicky poháněná sílou stroje Dapper také překvapí svým výkonem. Momentálně testujeme drtiče klestí a pařezů, abychom je mohli nabízet pro přípravu půdy pro další výstavbu. Dalším projektem, na kterém pracujeme, je univerzální zařízení pro rychlou těžbu rychlerostoucích dřevin s okamžitým štěpkováním, ale o tom až příště.

Kontakty:
VOP CZ, s.p.
Dukelská 102, 742 42 Šenov u Nového Jičína
Tel.: +420 556 783 111
E-mail: vop (zavináč) vop (tečka) cz
http://www.dapper.cz
(aktualizace kontaktu: dnes)
Autor: Erik Merenda
Fotografie: Erik Merenda
Stránky agrojournal.cz používají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. (beru na vědomí)